اخبار و مقالات

حشرات و مگس فاضلاب

چگونه حشرات و مگس فاضلاب را از بین ببریم؟

آشپزخانه و انباری دو مرکز جذب حشرات موذی هستند، اما نقطه‌ی دیگری هم در خانه وجود دارد که نوع خاصی از حشرات موذی را به خود جذب می‌کند. دستشویی و حمام هم زیستگاه خوبی برای انواع خاصی از حشرات هستند. علت جذب حشرات به این دو نقطه هم رطوبت است، حشرات عاشق رطوبت هستند و به هرجایی که مرطوب باشد علاقه دارند. حشرات و مگس فاضلاب جزو حشرات ریز توالت هستند. پشه ریز هم جزو حشرات موذی است که به سرویس بهداشتی علاقه دارد. برای اینکه بتوانید از دست این حشرات موذی و پشه ریز خلاص شوید باید ابتدا انواع آن‌ها را بشناسید و ضمن از بین بردن عواملی که به ایجاد آن‌ها کمک می‌کند از سم مخصوص حشرات فاضلاب استفاده کنید و سمپاشی مگس فاضلاب را انجام دهید. در متن زیر با انواع حشرات و مگس فاضلاب و راه‌های از بین بردن آن‌ها آشنا شوید:

انواع حشرات و مگس فاضلاب: بید کاغذ یا سیلورفیش

یکی از انواع حشرات ریز توالت بید کاغذ است. بید کاغذ خاکستری نقره‌ای و عاشق رطوبت هستند. شناختن بید کاغذ با شاخک‌های بلندشان، دم دو شاخه و حرکت شنامانندشان کار سختی نیست. بید کاغذ در محیط‌های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی زندگی می‌کند.

 

راهکار از بین بردن بید کاغذ

برای از بین بردن بید کاغذ استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب در یک نقطه کارساز نیست چون این حشرات ریز توالت در همه‌جای خانه حرکت می‌کنند. بنابراین برای خلاص شدن از بید کاغذ لازم است از سم مخصوص حشرات فاضلاب در همه‌جای خانه استفاده کنید.

شناختن بید کاغذ با شاخک‌های بلندشان، دم دو شاخه و حرکت شنامانندشان کار سختی نیست. بید کاغذ در محیط‌های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی زندگی می‌کند.

انواع حشرات و مگس فاضلاب: سوسک

در میان حشرات و مگس فاضلاب سوسک یکی از آزاردهنده‌ترین انواع آن‌ها است. سوسک زندگی در محیط‌های تاریک و مرطوب را دوست دارد و فاضلاب یکی از بهترین زیستگاه‌ها برای سوسک است. اگر فضای سرویس بهداشتی و حمام تند تند تمیز نشود و به مشکلات لوله‌کشی هم توجهی نشود، این دو فضا تبدیل به بهشتی برای سوسک می‌شود.

سوسک‌ها فقط از راه فاضلاب وارد خانه نمی‌شوند و ممکن است از راه‌های دیگری مثل درزها یا سوراخ‌های خانه و در و پنجره‌ی باز هم وارد شوند. چیزی که به رشد و ازدیاد سوسک‌ها کمک می‌کند این است که می‌توانند راحت بین دیوارها و فضاها جابه‌جا شوند و به خاطر کوچکی تخم‌های‌شان هرجایی تخم بگذارند. با این اوصاف حتی آپارتمانی که حسابی تمیز باشد هم احتمالا خانه‌ی سوسک‌ها است.

چیزی که به رشد و ازدیاد سوسکها کمک میکند این است که میتوانند راحت بین دیوارها و فضاها جابهجا شوند و به خاطر کوچکی تخمهایشان هرجایی تخم بگذارند.

مهترین فصل استفاده از سم مخصوص حشرات

بهترین فصل استفاده از سم مخصوص حشرات فصل بهار است که هوا رو به گرمی می‌رود و حشرات موذی شروع به تخم‌ریزی می‌کنند. البته این زمان برای مرحله اول سمپاشی مناسب است و مرحله دوم سم مخصوص حشرات فاضلاب باید در تابستان انجام شود تا حشرات ریز توالت ریشه‌کن شوند.

 

قبل و بعد از سمپاشی مگس فاضلاب چه کنیم؟

قبل از سمپاشی مسواک، حوله‌ها و سایر وسایل بهداشتی را از دستشویی و حمام خارج کنید تا بخار سم روی آن‌ها تاثیر نگذارد. پس از سمپاشی هم ۴ تا ۶ ساعت آب روی سم نریزید تا اثرگذاری بیشتر شود.

فصل استفاده از سم مخصوص حشرات فصل بهار است که هوا رو به گرمی می‌رود و حشرات موذی شروع به تخم‌ریزی می‌کنند.

چهطور جلوی ورود این جانوران را بگیریم؟

برای جلوگیری از ورود حشرات و مگس فاضلاب و حشرات ریز توالت باید کاری کنید محیط حمام و سرویس بهداشتی برای زندگی این موجودت ایده‌آل نباشد. استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب و سمپاشی مگس فاضلاب راه حلی لازم است اما برای تداوم نبود این حشرات موذی لازم است نکاتی را رعایت کنید:

رطوبت را کم کنید: گفتیم که رطوبت یکی از مهم‌ترین عوامل جذب حشرات موذی به حمام و سرویس بهداشتی است. از مواد ضدرطوبت و تهویه هوا استفاده کنید تا رطوبت این دو فضا را کاهش دهید.

مشکلات روشویی و لوله‌کشی را رفع کنید: اگر حشرات و مگس فاضلاب به دستشویی و حمام خانه‌تان هجوم برده‌اند لازم است لوله‌کشی را بررسی و مشکلات احتمالی را رفع کنید.

مرتب نظافت کنید: اگر حشرات موذی راه‌شان را به سرویس بهداشتی و حمام باز کنند و غذای مناسب هم گیرشان بیاید دیگر ماندگار می‌شوند. بنابراین با نظافت منظم سرویس بهداشتی و حمام این فرصت را از آن‌ها دریغ کنید.

درزها را بپوشانید: اگر پنجره‌ی حمام و سرویس بهداشتی خوب چفت نشود، معبر خوبی برای حشرات ریز توالت است. بنابراین درزهای پنجره‌ها و دیوار را بپوشانید.

 

مراقب باشید: باید بدانید که حضور پشه ریز توالت و حشرات موذی در سرویس بهداشتی و حمام به معنای راه یافتن آن‌ها به سایر فضاهای خانه است. بنابراین علاوه بر رفع مشکل و رطوبت این دو فضا رطوبت سایر نقاط خانه را هم کنترل کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *